Esprit Records, News, News, Interview s iBSTRACT

Defying categorization from the beginning, releasing music of all breakbeat genres,
including all sub-genres of drum and bass, dubstep and experimental,
Esprit is a new indie label in the field of forward thinking electronic music.


Interview s iBSTRACT

Odchytil jsem DJe a producenta Goro z projektu iBSTRACT aby nám odpověděl několik základních otázek o hudbě, drum and bassu, releasech, a iBSTRACT. Otázky pokládá Zoom, odpovědi Goro.

 

otázka 1: Ahoj Goro, jak se vede? Prosím tě představ se fanouškům, odkud jsi, a jak dlouho skládáš hudbu?

Ahoj, vďaka za opýtanie, darí sa nám celkom fajn. Pochádzam z mesta Nové Zámky ktoré leží na juhu Slovenska. Prvé skúsenosti s tvorbou elektronickej hudby spolu s Eiwenom (druhá polovica iBSTRACT) sme nadobudli niekedy okolo roku 1996, kedy sa objavili prvé počítačové hudobné programy, tzv. trackery (Scream tracker, Impulse Tracker, Buzz) a k tomu nejaké lacné synťáky. Brali sme to ako koníček, konkrétnu formu to nabralo oveľa neskôr. Potom nasledovalo obdobie dj-ingu, kupovali sme prvé vinyly a postupne sme začali pravidelne hrávať v miestnom klube No.3.

otázka 2: V iBSTRACT spolupracuje více hudebníků. Kolik lidí/umělců se podílí na iBSTRACT?

Jadro tvorí dvojica Goro a Eiwen, ktorí majú na starosti rytmiku, hudobné podmazy a aranžmá. Ak začujete v našej tvorbe gitaru, jej autorom je náš kamarát BLT, ktorý v minulosti pôsobil vo viacerých kapelách ako spevák a gitarista. Ďalším virtuózom, je Panther, ktorého doménou je klarinet a elektronické dychové nástroje. S Pantherom momentálne spolupracujeme na diaľku, pretože už dlhšiu dobu pôsobí v UK.

otázka 3: Jako iBSTRACT jste vydali album dříve tento rok. Jak toto album vzniklo a jaký je na něj ohlas?

Album Abstract Perception vyšiel začiatkom roka na značke New progres ltd., čo je slovenský label patriaci producentovi menom IM3. Prvé tracky na tento album začali vznikať pred vyše dvoma rokmi a zažili sme pri tom kopec srandy a zážitkov. So spolupráce s hudobníkmi ako Panther (dychová sekcia), skvelý muzikant a multi inštrumentalista András Madarász (rhodes piano) sme si odniesli mnoho nových skúseností. Ďalej sa podieľali na albume aj producentské mená známe z dnb scény ako Trilo, Blue Motion, Enemy of the State a samozrejme Dephzac s ktorým som dlhé roky tvoril djsko-producenskú dvojicu Goro and Dephzac a tvrdší projekt Bioforms. Ohlasy na album sú celkom pozitívne, no teraz sa snažíme zamerať hlavne na aktuálnu tvorbu a k bilancovaniu sa vrátime neskôr keď budeme starší :)

otázka 4: Jaké používáte HW/SW při produkci hudby?

Základ tvorí PC, programy Cubase a Ableton Live, ďalej externá zvukovka Mackie Onyx, syntetizátor Roland Juno Gi, monitory Mackie a KrK. Používame tiež prenosný rekordér na nahrávanie rôznych perkusíí, exotických nástrojov a samplov v exteriéroch. Čo sa týka hrania naživo, fungujeme momentálne v takej zostave, že ja mixujem tracky z cd playerov a Eiwen do toho kombinuje rôzne zvuky zo samplera Roland Sp-555 a Kaoss Padu. V budúcnosti by sme radi rozšírili tento ansámbl o gitaru, prípadne dychovú sekciu.

otázka 5: Jací jsou tvoji oblíbení umělci ze Slovenska?

Z tých súčasných tvorcov treba určite spomenúť Fallgrap, veľkú stopu v nás zanechalo aj dnes už neexistujúce zoskupenie Nikki Tresor.

otázky 6: Co si myslíš o současném drum and bassu?

Ťažko povedať, veľmi ho nesledujeme. Vo voľnom čase, počúvame skôr odlišnú hudbu pre načerpanie inšpirácie. V dnešnej dobe je to tak, že čím ďalej, tým viac ľudí má možnosť doma produkovať hudbu, z čoho vyplývajú 2 veci: Dobrej aj zlej hudby je stále viac a súčasne je oveľa ťažšie si v tom vybrať to kvalitné, pretože sa to stráca v balaste. To platí nielen pre drum and bass ale aj iné štýly. Podaktorí tomuto žánru predpovedali zánik už niekoľko rokov dozadu, no vyzerá to tak že táto scéna stále funguje, a my sa tomu nemienime brániť. :)

otázka 7: První single No More Happy/REM vyšel v září, a druhý single iBSTRACT vyjde na labelu Esprit v zimě. Řekni nám více o těchto dvou singlech.

Čo sa týka názvoslovia, tak No More Happy vzniklo ako reakcia na všadeprítomné otravné happy videá kolujúce na webe. REM je vlastne fáza v spánku, počas ktorej prebiehajú v hlave sny a tak sme aj nazvali druhý track, pretože sa nám zdal taký zasnený. Po hudobnej stránke vznikali tieto skladby zhruba v rovnakej dobe, pričom sme si tentokrát vystačili bez živých nástrojov s čisto elektronickými zvukmi.

otázka 8: Jaké jsou další vaše plány do budoucna? hraješ jako DJ, případně iBSTRACT live?

Čo sa týka hrania naživo, fungujeme momentálne v zostave akéhosi half-live actu. Ja mixujem tracky z cd playerov a Eiwen do toho kombinuje rôzne zvuky zo samplera a Kaoss Padu. V budúcnosti by sme radi rozšírili tento ansámbl o gitaru, prípadne dychovú sekciu. Radi by sme dokončili druhý album, ktorý je momentálne vo vývojovej fáze. Možno žánrovo trochu pestrejší, určite sa posnažíme zo seba dostať maximum.

otázka 9: Aktuální top10. Díky a měj se.

Goro píše 10 trackov z pripravovaného studioveho mixu..

  1. Flame – Like A Rain (feat Stanley)
  2. iBSTRACT – Sleepless
  3. Raw Q – Summer Rain
  4. iBSTRACT – Raven
  5. DEPHZAC and iBSTRACT – Monarchy
  6. Duoscience and Tico Pro – Questions
  7. DBR UK – All Alone
  8. iBSTRACT – REM
  9. Kryptic Minds – Ocean Blue
  10. iBSTRACT – Never /feat BLT

Vďaka, ahoj.


© 2008 Esprit Records, all rights reserved | made by: MediaFabríca